-
Organic Medjool dates from Palestine Karamellig-saftig direkt aus Palästina, in zwei klaren Qualitätsstufen.
- Regular price
- From €4,90
- Sale price
- Regular price
-
€0,00 - From €4,90
- Unit price
- €24,90 per kg
Organic Choice Medjool dates from Palestine – fresh harvest, naturally sweet Discover the luxury of nature with our Choice Medjool dates from Palestine - freshly harvested in sun-drenched Palestinian date palm groves. ✔️ Naturally sweet – no added sugar or artificial additives ✔️ Irresistibly fruity, caramel aroma ✔️ Juicy texture... -
Organic Sukkari dates Frische Rotab-Sukkari mit feiner Karamellnote, weich im Biss und besonders edel.
- Regular price
- €15,90
- Sale price
- Regular price
-
- €15,90
- Unit price
- €21,20 per kg
Organic Premium Rutab Sukkari Dates 100% organic and pure: completely natural and free of additives Direct from Al Qasim, Saudi Arabia: fresh (Rutab) from fertile regions Caramelly and nutty: unique, sweet taste with a slight hint of caramel Versatile: Ideal as a snack, in smoothies, mueslis or as a natural... -
Organic Ajwa dates Die traditionsreichen Propheten-Datteln aus Medina, mild-würzig und besonders geschätzt.
- Regular price
- €19,90
- Sale price
- Regular price
-
€24,90 - €19,90
- Unit price
- €22,11 per kg
Organic Ajwa dates – the noble fruits from Medina The “Prophet Date” with a unique taste Ajwa dates are one of the finest and most sought-after date varieties in the world. These special fruits come from Medina, Saudi Arabia, and have been valued for centuries – for their sweet, caramel-like... -
Sweet chestnut honey from the Palatinate Kräftig-würzig und dunkel, direkt vom Imker aus der Pfalz.
- Regular price
- €14,90
- Sale price
- Regular price
-
- €14,90
- Unit price
- €29,80 per kg
Sweet chestnut honey from the Palatinate Strong, aromatic honey with a characterful note Our sweet chestnut honey comes from the Palatinate and is characterized by its strong aroma, its dark color and its unmistakable taste. The combination of spicy, slightly bitter and malty notes makes it a special honey specialty... -
Black cumin oil Ethiopian Bis zu +4100 TQ, ungefiltert und kaltgepresst: unser intensivstes Öl.
- Regular price
- From €19,90
- Sale price
- Regular price
-
- From €19,90
- Unit price
- €151,60 per l
The purest black cumin oil, made from the best Ethiopian black cumin seeds. Unfiltered, cold-pressed and natural – for a particularly intense taste experience and a full range of nutrients. Available in three sizes: 100ml x 250ml x 500ml. Tradition meets the highest quality Black cumin oil has a history... -
Black cumin oil capsules Ethiopian Mit +3000 TQ, geschmacksneutral und einfach zu dosieren.
- Regular price
- €36,90
- Sale price
- Regular price
-
- €36,90
- Unit price
- €341,67 per kg
Ours Black cumin oil capsules contain pure, cold-pressed black cumin oil from high quality Ethiopian black cumin seeds (Nigella sativa). In ours Oil manufacture The oil is processed particularly gently and filled into vegan capsules - for one tasteless, practical application. Why our black cumin oil capsules? ✔ Pure black... -
Black cumin oil Ethiopian filtered Bis zu +4100 TQ, natürlich gefiltert für einen milderen Geschmack.
- Regular price
- From €19,90
- Sale price
- Regular price
-
- From €19,90
- Unit price
- €151,60 per l
High-quality black cumin oil made from pure Nigella sativa, directly from the best growing regions in Ethiopia. The natural ingredients are preserved through gentle cold pressing. Thanks to natural filtration, you get an oil with a milder taste - perfect for daily use. Available in three sizes: 100ml x 250ml... -
Raw blossom honey from Baden Württemberg Regionaler Honig, ungefiltert und unbehandelt, cremig gerührt.
- Regular price
- From €3,90
- Sale price
- Regular price
-
- From €3,90
- Unit price
- €23,80 per kg
Flower honey from Baden-Württemberg Regional blossom honey from German beekeeping Our flower honey comes from Baden-Württemberg and is obtained from regional beekeepers. The bees collect nectar from a variety of flowering plants, creating a mild and balanced aroma. The honey is carefully processed after harvest and bottled without additives. This... -
Organic Safawi dates Wie Ajwa, nur größer & fleischiger – 100 % Bio.
- Regular price
- €16,90
- Sale price
- Regular price
-
€19,90 - €16,90
- Unit price
- €18,78 per kg
Organic Safawi dates – the big, meaty sister of Ajwa It's very similar to Ajwa in terms of taste and appearance – whoever loves Ajwa will love Safawi Greater than Ajwa: size M–L, while Ajwa mostly size S has Particularly meaty, soft and juicy – more bite, more fruit 100%... -
Black cumin in honey Regionaler Blütenhonig mit äthiopischem Schwarzkümmel.
- Regular price
- €24,90
- Sale price
- Regular price
-
€24,90 - €24,90
- Unit price
- €51,88 per kg
Black cumin in honey (480 g) Flower honey with 7% ground black cumin Two traditional natural products combined in one glass: regional German blossom honey and finely ground black cumin (Nigella sativa) from Ethiopia. Our black cumin in honey is carefully handcrafted. The mild, floral taste of flower honey harmonizes... -
Black cumin-Manuka mixture 700+ MGO trifft Schwarzkümmel: unsere traditionelle Mischung (210g).
- Regular price
- €67,90
- Sale price
- Regular price
-
- €67,90
- Unit price
- €323,33 per kg
Black cumin manuka blend Preparation from Manuka honey and black cumin A special combination of Manuka honey from New Zealand and finely ground black cumin seeds (Nigella sativa) from Ethiopia. The black cumin-Manuka mixture combines the characteristic note of Manuka honey with the spicy aroma of black cumin and offers... -
Manuka Honey 700+ MGO Echter neuseeländischer Manuka mit zertifiziertem 700+ MGO (250g).
- Regular price
- €64,90
- Sale price
- Regular price
-
- €64,90
- Unit price
- €259,60 per kg
Manuka honey +700 MGO (250 g) Manuka honey from New Zealand with laboratory-tested MGO content Our Manuka honey comes from New Zealand and is characterized by its characteristic, strong taste and a laboratory-tested MGO content of at least 700 mg/kg. Each batch is independently inspected to ensure the quality and... -
Organic Black Cumin Oil Egyptian Mild Mild und naturbelassen, ungefiltert und kaltgepresst: der sanfte Einstieg.
- Regular price
- From €9,90
- Sale price
- Regular price
-
- From €9,90
- Unit price
- €99,00 per l
Ours Organic Black Cumin Oil Egyptian Mild comes from controlled organic cultivation of Nigella sativa in Egypt. It impresses with its distinctive aroma and pleasantly mild taste - ideal for anyone who wants to enjoy black cumin oil pure or in the kitchen. Available in three sizes: 100ml x 250ml... -
Olive oil Spanish Fruchtig-frische Arbequina aus Katalonien, extra nativ und in Kleinchargen gepresst.
- Regular price
- From €24,90
- Sale price
- Regular price
-
- From €24,90
- Unit price
- €18,98 per l
Premium Arbequina olive oil - extra virgin, artisanal from Spain For real taste & social responsibility Ours Arbequina extra virgin olive oil stands for authentic craftsmanship and the highest quality. The olives come from traditional cultivation areas in Catalonia, are gently cold-pressed (0,1–0,4 % it is one of the best... -
Raw acacia honey from Baden-Württemberg Mild, hell und lange flüssig -von Imkern aus Baden-Württemberg.
- Regular price
- €13,90
- Sale price
- Regular price
-
€15,90 - €13,90
- Unit price
- €27,80 per kg
Acacia honey from Baden-Württemberg Mild, clear and naturally sweet Our acacia honey from Baden-Württemberg impresses with its particularly mild taste, its light golden color and its long liquid consistency. Thanks to its delicate aroma, it is ideal for anyone who appreciates subtle and versatile honey. Why our acacia honey? ✔...
There are 39 Page(s) and article(s) for 'data*'
-
Organic Medjool dates from Palestine
Organic Choice Medjool dates from Palestine – fresh harvest, naturally sweet Discover the luxury of nature with our Choice Medjool dates...View product -
Organic Sukkari dates
Organic Premium Rutab Sukkari Dates 100% organic and pure: completely natural and free of additives Direct from Al Qasim, Saudi Arabia:...View product -
Organic Ajwa dates
Organic Ajwa dates – the noble fruits from Medina The “Prophet Date” with a unique taste Ajwa dates are one of...View product -
Sweet chestnut honey from the Palatinate
Sweet chestnut honey from the Palatinate Strong, aromatic honey with a characterful note Our sweet chestnut honey comes from the Palatinate...View product -
Black cumin oil Ethiopian
The purest black cumin oil, made from the best Ethiopian black cumin seeds. Unfiltered, cold-pressed and natural – for a particularly...View product -
Black cumin oil capsules Ethiopian
Ours Black cumin oil capsules contain pure, cold-pressed black cumin oil from high quality Ethiopian black cumin seeds (Nigella sativa). In...View product -
Black cumin oil Ethiopian filtered
High-quality black cumin oil made from pure Nigella sativa, directly from the best growing regions in Ethiopia. The natural ingredients are...View product -
Raw blossom honey from Baden Württemberg
Flower honey from Baden-Württemberg Regional blossom honey from German beekeeping Our flower honey comes from Baden-Württemberg and is obtained from regional...View product -
Organic Safawi dates
Organic Safawi dates – the big, meaty sister of Ajwa It's very similar to Ajwa in terms of taste and appearance...View product -
Black cumin in honey
Black cumin in honey (480 g) Flower honey with 7% ground black cumin Two traditional natural products combined in one glass:...View product -
Black cumin-Manuka mixture
Black cumin manuka blend Preparation from Manuka honey and black cumin A special combination of Manuka honey from New Zealand and...View product -
Manuka Honey 700+ MGO
Manuka honey +700 MGO (250 g) Manuka honey from New Zealand with laboratory-tested MGO content Our Manuka honey comes from New...View product -
Organic Black Cumin Oil Egyptian Mild
Ours Organic Black Cumin Oil Egyptian Mild comes from controlled organic cultivation of Nigella sativa in Egypt. It impresses with its...View product -
Olive oil Spanish
Premium Arbequina olive oil - extra virgin, artisanal from Spain For real taste & social responsibility Ours Arbequina extra virgin olive...View product -
Raw acacia honey from Baden-Württemberg
Acacia honey from Baden-Württemberg Mild, clear and naturally sweet Our acacia honey from Baden-Württemberg impresses with its particularly mild taste, its...View product -
Bestseller set
Bestseller set: Ethiopian black cumin oil, flower honey & organic Medjool dates This exclusive set combines three high-quality natural products that...View product -
Omega 3 fish oil
Omega 3 capsules – highly concentrated fish oil with EPA & DHA What is important is not the fish oil content...View product -
Black cumin Aleppo soap
Aleppo soap with black cumin – tradition meets care Gentle cleansing for face, body & hair. Experience the traditional art of...View product -
Bacterial culture complex (probiotics)
Bacterial Culture Complex – 12 strains with targeted release Many live cultures are already compromised in stomach acid. Our sustained-release HPMC...View product -
Ethiopian black cumin
Experience the fascination of real black cumin seeds: Our seeds come directly from Ethiopia, the country of origin of the “black...View product -
Original Aleppo soap
Original Aleppo soap – traditional care for every skin Our original Aleppo soap is made in Syria according to a centuries-old...View product -
Premium Shilajit resin
Shilajit resin - premium quality from the Himalayas (India) Our Shilajit comes from the high mountains of the Indian Himalayas and...View product -
Manuka & Black Cumin Set
Manuka & Black Cumin Set – Pure nature for your enjoyment This set combines two exceptional natural products: ours Black cumin...View product -
MSM powder
MSM powder – organic sulfur of the highest purity (≥ 99.9%) Methylsulfonylmethane (MSM) is a naturally occurring organic sulfur compound. Our...View product -
Vitamin D3 + K2 drops
Vitamin D3 + K2 drops – 1000 IU for the daily basic supply Our Vitamin D3 + K2 drops provide 1000...View product -
Energy & Focus Set
Natural Products Set – Oil • Shilajit • Honey (+ free seeds) This set combines three high-quality natural products: cold-pressed black...View product -
Magnesium citrate
Magnesium citrate capsules – highly bioavailable magnesium Magnesium citrate is an organic magnesium compound that the body can easily absorb. Our...View product -
The big black cumin handbook (e-book · 39 pages · PDF)
The big black cumin handbook - your comprehensive knowledge guide (39 pages, PDF) The knowledge you really need about black cumin...View product -
Organic Italian olive oil
Organic extra virgin olive oil from Italy – Frantoio, Leccino & Ogliarola Ours Organic extra virgin olive oil from Italy combines...View product -
Multi Complex + Ginseng
Multi Complex + Ginseng – 12 vitamins, 7 minerals & red ginseng Multi Complex combines 12 essential vitamins, 7 minerals and...View product -
Zinc 15 mg from zinc picolinate
Zinc is an essential trace element that your body cannot produce itself and must consume daily through your diet. Our zinc...View product -
Olive oil Palestine
Olive oil from Palestine – 750 ml, cold pressed, extra virgin Enjoy the rich, smooth taste of our cold-pressed extra virgin...View product -
OPC complex
OPC Complex – polyphenol complex from seven natural sources OPC complex combines seven carefully selected plant substances in one capsule: grape...View product -
Immune system set
Black Cumin Set – Oil • Black Cumin in Honey • Grapefruit Seed Extract This set combines three popular natural products...View product -
Boswellia (frankincense) complex
Boswellia (Frankincense) Complex + MSM This complex combines two plant or organic components: Boswellia serrata extract, standardized to 70% boswellic acid,...View product -
Coenzyme Q10 (ubiquinone) 100 mg
Coenzyme Q10 is a vitamin-like, endogenous substance that occurs naturally in almost all of our cells. Our Q10 provides you with...View product -
Iron bisglycinate capsules
Iron capsules – 21 mg iron from iron bisglycinate (150% NRV) Iron bisglycinate is a chelated iron compound: The iron is...View product -
Desired set
Build your set - and save every product. It's that easy: 1. Choose your products - can be freely combined from the entire range....View product -
Aleppo soaps in a set
Aleppo soap set (pack of 4) – tradition & care combined For skin & hair – 100% natural, hand-boiled & without...View product



























